I dag tar flest tonåringar i Japan livet av sig
Japan är ett av de länder i världen där högst andel av befolkningen tar livet av sig, och bland personer mellan 15 och 39 år är det den vanligaste dödsorsaken. Just den 1 september sticker ut extra mycket eftersom det är datumet då flest tonåringar begår självmord, enligt officiell statistik rapporterar CNN.
Toppen förklaras med skolstarten och därmed ökningen av mobbning. 17-åriga Nanae som efter svår mobbning övervägde att ta sitt liv säger till CNN att hon tror att kollektivismen i det japanska skolsystemet är en del av problemet.
– I Japan förväntas du smälta in. Och om du inte klarar av att göra det, ignoreras du eller mobbas, säger hon.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen