Jimmie Åkesson hälsar på Anna Kinberg Batra i Drottningholms slottskyrka inför prins Nicolas dop (Maja Suslin/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Statsvetare: Åkesson flörtar med Kinberg Batra

Europas populistpartiers närmande till den etablerade borgerligheten analyseras i en kommande bok. En av medförfattarna är den svenska statsvetaren Ann-Cathrine Jungar.
– Det är ett tydligt mönster. Partier långt ute på högerkanten försöker bryta sin isolering för att kunna bli ett regeringsalternativ, säger hon till SvD.
Hon visar på likheter i hur både Marie Le Pen i Frankrike, Danskt Folkeparti och Sverigedemokraterna försöker bli trovärdiga genom att rensa ut folk ur partiet.
Än så länge är det för tidigt att säga om det kan bli aktuellt med ett samarbete mellan M och SD inför nästa val, menar Jungar. Däremot tycker hon att det tydligt syns vilka avsikter SD har.
– Det syns tydligt hur Jimmie Åkesson flörtar med Anna Kinberg Batra. Tiden får utvisa om det leder till en regeringsställning.
Jungar påpekar att det på kommunal nivå finns krafter inom M som vill ta hjälp av SD.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen