(Krister Larsson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ledare: ”Ät mer grönsaker och gärna ekologiska”

Morgonens ledare fastnade för gårdagens eko-larm. Fyra forskare från Sveriges lantbruksuniversitet varnade i en debattartikel för att en total omställning till ekologiska odlingar vore katastrofal. Mindre mat och sämre för miljön, skrev de.
”Allt för drastiskt”, skriver DN:s ledare, som bland annat berör att den stora delen av åkerarealen i nuläget används för att utfodra köttdjur. Aftonbladets Eva Franchell håller med och kallar larmet för ”gammal skåpmat”. ”FN:s utvecklingsorgan UNCTAD visar tvärtom att ekologisk odling kan öka skördarna i Afrika. Sett över hela världen produceras redan mer mat än vad vi människor kan äta upp”, skriver hon.
Expressen menar att artikelns tes ändå bör tas i beaktande. ”Det vore mycket illa om vi i den rika världen går loss på ekologisk mat, för att vi har råd och får en fin känsla av det, utan att det leder till hälsovinster - men däremot till ökade miljö- och hälsoförluster på global nivå”.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk)

Dagens Nyheter (oberoende liberal)

Expressen (obunden liberal)

Göteborgs-Posten (liberal)

Svenska Dagbladet (obunden moderat)

Sydsvenska Dagbladet (oberoende liberal)

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen