(TT)

Göran Eriksson: Borgerligt hopp om högermagnet

Det finns de inom borgerligheten som tror och hoppas på att Ebba Busch Thor (KD) ska bli en ”högermagnet” och stoppa Sverigedemokraternas framfart. Det skriver SvD:s politiska kommentator Göran Eriksson i en analys efter att SvD och Sifo presenterat sin väljarbarometer för mars.
”I en artikel i den borgerliga Svensk Tidskift med rubriken ”KD avgör borgerlighetens öde” argumenterar skribenten för att KD bör ta ett steg till höger med Ebba Busch Thor. Och bli ett parti för kulturkonservativa väljare som saknar andra borgerliga alternativ, och annars riskerar att gå förlorade till Sverigedemokraterna.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen