(Julia Wiraeus / TT NYHETSBYRÅN)

Bindor mot sexism och våldtäkt provocerar Indien

Med en kampanj där olika budskap skrivits på bindor ville en grupp indiska studenter i staden Delhi bryta tabun och diskutera synen på våldtäkter i landet. Nu krävs initiativtagarna på en skriftlig förklaring av universitets ledning, rapporterar TT.
Psykologistudenten Mejazul Haque tog initiativ till kampanjen efter att ha sett bindor med feministiska budskap på bildtjänsten Instagram.
– Vi blev väldigt förvånade över reaktionerna som vi har fått på kampanjen, men det visar också att den behövs, säger han.
Bindorna har budskap som ”tänk om män var lika äcklade av våldtäkt som av mens” och ”min kjol är inte ansvarig för din oförmåga att kontrollera dig”.
– Jag ser det som en form av sexuella trakasserier att olovligen sätta upp hygienartiklar på vårt universitetsområde, säger Mehtad Alam som ansvarar för studenternas säkerhet vid universitetet Jamia Millia Islamia.

Fler bilder från kampanjen:

(Julia Wiraeus / TT NYHETSBYRÅN)
(Julia Wiraeus / TT NYHETSBYRÅN)
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen