Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Riksbankschef Erik Thedéen.
Riksbankschef Erik Thedéen. (Claudio Bresciani/TT / TT Nyhetsbyrån)
Svenska inflationen

Experter: Perfekt utfall – nu bör Riksbanken dubbelsänka

Av Malin Lilja, Omni Ekonomi
Publicerad: 14 aug. 2024. Uppdaterad: 14 aug. 2024
ANNONS

Efter att kärninflationen för andra månaden i rad kommit in under tvåprocentsmålet är en räntesänkning i augusti ”kassaskåpssäker”. Det säger Nordeas chefsanalytiker Susanne Spector till TT.

– Allt annat vore en enorm överraskning.

Även Swedbanks prognoschef Andreas Wallström instämmer. I ett inlägg på X skriver han att det inte råder några tvivel att centralbanken kommer sänka med 0,25 procentenheter nästa vecka.

Jon Arnell på Euler & Partners skriver också han på X att utfallet är ”perfekt” eftersom att det ligger mellan förväntningarna och Riksbankens estimat. Avanzas privatekonom Felicia Schön skriver i ett mejl till Omni Ekonomi att dagens siffror trots allt är en lättnad.

”Vi vill inte hamna i ett läge där Riksbanken tagit i för hårt och deflation blir ett faktum så räntorna behöver paniksänkas.”

Schön tror att inflationen kommer backa nästa månad och hoppas därför att Riksbanken är tidiga på bollen och att de slår till med en dubbelsänkning – innan det är för sent.

Inflationen i Sverige (KPIF)

2024
Juli: 1,7%
Juni: 1,3%
Maj: 2,3%
April: 2,3%
Mars: 2,2%
Februari: 2,5%
Januari: 3,3%

2023
December: 2,3%
November: 3,6%
Oktober: 4,2%
September: 4,0%
Augusti: 4,7%
Juli: 6,4%
Juni: 6,4%
Maj: 6,7%
April: 7,6%
Mars: 8,0%
Februari: 9,4%
Januari: 9,3%


Fotnot: Det som redovisas är prisförändringar i årstakt enligt Riksbankens målvariabel KPIF, som till skillnad från KPI utgår från oförändrade boräntor.

ANNONS
Räntesänkning "kassaskåpssäker"
TT
🇸🇪 Inflationen i juli endast marginellt under Riksbankens prognos men inget tvivel om att de sänker med 0,25 procentenheter nästa vecka, i linje med vad de kommunicerade i juli. (Riksbankens prognos var 1,8 på KPIF och 2,17% på kärninflationen! 👏) https://t.co/WCMXIeHdWu
x.com
Perfekt, Riksbanken kan fortsätta sänka räntan. KPIF landar på 1,7% mitt emellan marknadens förväntade 1,6 och Riksbankens 1,8%.
x.com
🇸🇪Klartecken för sänkning trots liten besvikelse. KärnKPIF 2.2% (förv 1.9%▪️föreg 2.3%) KPIF 1.7% (1.5%▪️1.3%) Stjärnor står rätt för Riksbank att sänka räntan på tisdag fr 3.75 till 3.50%. Detta är fortfarande minst 1%-enh för högt. Skyndsam inte överilad anpassning nedåt behövs
x.com

Läs mer

Kärninflationen något högre än väntat i juli
pressmeddelande · www.scb.se
Nervöst på marknaden: Kan bli stökigt
TT

Årets smartaste investering

Hur kommer börsen bete sig under 2024? Kommer vi att få se de räntesänkningar som marknaden prisar in? Och hur kommer det amerikanska presidentvalet att prägla den globala ekonomin?

Med Omni Ekonomi får du kunskapen och verktygen du behöver för att bli en bättre investerare – oavsett om du är nybörjare eller proffs: Dagliga aktieanalyser, kommentarer från experter och fördjupning och förklaring av utvecklingen på marknaderna.

Annonsfri läsning och möjlighet att dela din prenumeration med en vän eller familjemedlem ingår.

Erbjudande: Testa Omni Ekonomi i 2 månader för 9 kronor >
om.omni.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska inflationenMakroekonomiMakrostatistikInflationJon ArnellAndreas WallströmSusanne SpectorFelicia SchönRiksbanken

Boendekostnaderna ökar betydligt snabbare än inflationen

Boendekostnaderna för svenska hushåll har ökat kraftigt bara det senaste året, visar en rapport från Nils Holgersson-gruppen.

I dag 06.28
Lägenhetshus i stadsdelen Hageby i Norrköping.

Billigare mat – en morot för plånboken

Lägre matpriser bidrog till att hålla tillbaka inflationen i september. Bland varorna som blev billigare sticker morötterna ut – priset sjönk 11,6 procent från augusti, enligt SCB.

14 oktober, 08.55
Matpriserna har pressats ned sedan matmomsen halverades från 12 till 6 procent i våras.

Bränslepriser lyfter inflationen – matpriserna backar

KPIF-inflationen steg till 1,5 procent i september, från 0,7 procent i augusti. SCB:s definitiva inflationssiffror bekräftar den preliminära beräkningen.

14 oktober, 08.31
Dyrare paketresor och restaurangbesök bidrog också till inflationen i september.

IMF varnar för stigande inflation i Sverige

Inflationen i Sverige väntas landa på 1,1 procent i år och stiga till 1,9 procent nästa år, enligt Internationella valutafondens (IMF) nya prognos, rapporterar TT.

13 oktober, 07.23
Högre mat- och energipriser väntas hålla uppe inflationen globalt, enligt IMF. I Sverige har stigande matpriser varit en tung utgift för många hushåll de senaste åren.