Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
 Statsminister Ulf Kristersson (M) och Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S).
Statsminister Ulf Kristersson (M) och Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S). (Claudio Bresciani/TT)
Valet 2026 • Valrörelsen

Ledare: ”Valrörelsen riskerar att bli en mardröm”

Av Alice Hermansson
Publicerad: 21 feb.
ANNONS

Svensk politik dominerar dagens ledarssidor med ämnen som kemisk kastrering och Simona Mohamssons (L) semmelinlägg.

I Aftonbladet skriver Susanna Kierkegaard att politikernas debattklimat har hårdnat och anser att deras språkbruk är ”hårt och kallt”. Hon exemplifierar med det aktuella förslaget om att pedofiler ska kunna bli kemiskt kastrerade. Ett förslag från M, KD, och SD men som också S ställer sig bakom.

”Valrörelsen riskerar att bli en mardröm. Tävlingen om uppmärksamhet, plats på debattsidor och spridning i sociala medier bäddar för ökad brutalitet. Och det finns egentligen ingenting som tyder på att det skulle dämpas efter valet”, står det.

I DN ägnar sig Max Hjelm åt att analysera L-ledaren Simona Mohamssons semmelinlägg från tidigare i veckan. Mohamsson kallade bakverket för en svensk värdegemenskap, något som Hjelm studsar på.

”I mitt naiva sinne har jag trott att semmeldagen är en svensk tradition, inte en åsikt”, skriver han och fortsätter: ”Politiker har ju drabbats av en sorts tourettes i att visa hur svenska de är.”

På andra ledarsidor avhandlas sänkt arbetstid och migrationspolitik.

ANNONS

Aftonbladet (oberoende socialdemokratisk):

Susanna Kierkegaard: Måste politiken handla om kastrering och islamism?
ledare · Aftonbladet

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Max Hjelm: Semmelbilden får mig att känna mig dum i huvudet
ledare · Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg

Dagens Industri (obunden borgerlig):

Ben Khalil: Se till så att EU Inc. blir en succé
ledare · Dagens Industri  · Ofta betalvägg

Expressen (liberal):

Patrik Kronqvist: Regeringen måste säga nej till SD om invandringen
ledare · Expressen

Göteborgs-Posten (liberal):

Torbjörn Hållö: Sverige kan sänka arbetstiden utan att rasera välståndet
ledare · Göteborgs-Posten  · Ofta betalvägg

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Fredrik Johansson: Det enda vi vet är att USA vill splittra oss
ledare · Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg

Om ledarsvepet

Omnis ledarsvep utgår från de största ledarsidorna i Sverige. Urvalet varierar dagligen.

Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Valet 2026ValrörelsenLedarsvepetLedareSusanna KierkegaardSimona MohamssonLiberalernaModeraternaSverigedemokraternaOpinionPolitikLag & rätt

”Politiker som ormar sig på Tiktok är pinsamma”

Anna Kinberg Batra är skeptisk till den roll Tiktok och andra sociala plattformar hade i valrörelsen, förklarar hon i SR:s ”Söndagsintervjun”. Den förra M-ledaren tror inte att väljarna är ”jätteimponerade” över hur politikerna framstår där:

21 september, 12.20
Anna Kinberg Batra, 2023.

Valtraditionen i Göteborg – gå in i valens buk

I Göteborg har köerna till Naturhistoriska museet varat i upp mot flera timmar, rapporterar GP. Orsaken är den lokala traditionen att markera valdagen genom att besöka världens enda uppstoppade blåval.

13 september, 19.30
Malmska valen i Göteborg är världens uppstoppade blåval

Valmenyerna: Oxkind och vego – men C skippar skumpa

Sliders med oxkind, rostbiff med curry och äpple eller vegobuffé. Det är några av de rätter som serveras på riksdagspartiernas valvakor, rapporterar flera medier.

13 september, 19.15

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist (C) under Centerpartiets valvaka på Sergel Hub, Sveavägen.

Jan Emanuel portad: ”Inte välkommen på vår fest”

Den tidigare socialdemokraten Jan Emanuel har portats från tidningen Flamman samt tankesmedjorna Katalys och Cogitos valvaka under kvällen, enligt Expressen.

13 september, 17.41
Jan Emanuel.