Arkivbild: Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi (MP) vid en pressträff under politikerveckan i Almedalen. (Adam Ihse/TT)

Ledare: Vettigt språkrör skulle kunna ändra allt

Ett ”vettigt” språkrör som gör Miljöpartiet till ”pragmatiskt och mittenorienterat” skulle helt kunna rita om den politiska kartan. Det skriver Karin Pihl i en ledare i GP.

Det kanske låter som ett osannolikt scenario, men enligt henne finns två kandidater som skulle kunna göra detta verklighet: Daniel Helldén och Henrik Ölvebo. Men det kommer enligt Pihl troligtvis inte att ske så länge språkrörsposten delas med Märta Stenevi – och ledarskapsmodellen är jokern i spelet.

”Både Ölvebo och Helldén har meddelat att de ställer upp även om språkrören ersätts med en partiledare”, skriver Pihl.

Sydsvenskans osignerade ledare lyfter den interna kritiken mot Stenevi om att hon har låtit klimatfrågan hamna i andrahand. På så sätt blir hösten språkrörsval ett val om Miljöpartiets framtida profil ska vara grön spets eller politisk bredd, skriver Sydsvenskan.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Dagens Industri (obunden borgerlig):

Expressen (liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Om ledarsvepet

Omnis ledarsvep utgår från de största ledarsidorna i Sverige. Urvalet varierar dagligen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen