Centerns partisekreterare Michael Arthursson och centerledaren Annie Lööf. (Lars Larsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)

C om blocköverskridande samarbete: ”Inga planer”

Fyra av tio svenskar vill se en blocköverskridande regering, enligt en undersökning av SOM-institutet vid Göteborgs universitet. Det mest populära förslaget är en koalition med S, C och L.

– Vi har inga planer på att tänka om, säger C:s partisekreterare Michael Arthursson till TT och tillägger att ”en Alliansregering skulle föra en mycket bättre politik”.

Finansminister Magdalena Andersson (S) tycker däremot att ett samarbete mellan blockgränserna är en bra idé.

– Det är inte upp till mig att i dagsläget recensera olika regeringskonstellationer. Men däremot tror vi att det är bra för Sverige att ha mer samarbete och så får vi se sedan hur det kan se ut.

Mer om undersökningen

20 400 personer i åldern 16-85 år och folkbokförda i Sverige väljs ut att delta i SOM-undersökningen, av dessa har 55 procent svarat.

Den fråga som ställdes var ”Vilket eller vilka partier skulle du helst vilja ha med i regeringen efter valet i år?”

Sedan fick de svarande skriva ned de partier som de ville ha med i en regering.

Totalt har de svarande önskat sig 277 olika kombinationer av partier.

Källa: SVT

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen