Hem
(Skärmdump SVT)

Åkesson: Får jag bestämma kommer det att förbjudas

Efter uppmärksamheten kring SD:s flygblad som delas ut till flyktingar på bland annat den grekiska ön Lesbos var SD:s partiledare Jimmie Åkesson med i Aktuellt på måndagskvällen.
I programmet pressades han bland annat på om påståendet att burka kommer att förbjudas i Sverige var fakta.
– Vi kan ju hänga upp oss på om det är fakta eller inte. Om jag får bestämma kommer det att förbjudas på offentliga platser, ja, sade Åkesson.
Senare under sändningen debatterade Åkesson LO:s kampanj mot Sverigedemokraterna med LO-ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson. Debatten blev hetsig och de två avbröt varandra flera gånger. LO anklagar SD för att vara arbetarfientligt, medan SD anklagar LO för att bedriva en smutsig kampanj åt Socialdemokraterna, rapporterar TT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen