Åkesson om Skavlan: ”Inte särskilt förnedrad”
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson kommenterar nu för Expressen sin omdiskuterade medverkan i tv-programmet Skavlan. De som varit kritiska menar att intervjun var onödigt hård. Men SD-ledaren håller inte med.
– Jag känner mig inte särskilt förnedrad. För mig var det som vilken intervju som helst, och det är väl det som har upprört många - man hade kanske förväntat sig något annat i det programmet. Jämför man med hur andra partiledare har hanterats av Fredrik Skavlan så har det sett lite annorlunda ut. Det har inte varit så kritiskt, utan mer handlat om vilka hockeylag man tycker är bra. Men det är som det är, säger han till tidningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen