Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(CLAUDIO BRESCIANI / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)
Åkessons sjukskrivning

Debattartikel av Skavlan: Nordanvind från alla håll

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 23 apr. 2015
ANNONS

Efter kritiken mot Skavlan-programmet där Sverigedemokraternas sjukskrivne partiledare Jimmie Åkesson intervjuades skriver Fredrik Skavlan själv en debattartikel i VG. ”Det har blåst nordanvind från alla kanter”, inleder Skavlan och berättar om kritiken som kommit från både svenska och norska tittare. I Sverige handlade kritiken främst om att partiledaren överhuvudtaget hade släppts in i tv-studion och i Norge tyckte många av de tittare som hörde av sig att Skavlan gick för hårt åt Åkesson.
Skavlan förvånas över att hans frågor om uttalanden om ”parasiter” och ”judesvin” väckte mer förskräckelse än själva uttalandena i sig.
”Många är i teorin eniga om att NRK har ett särskilt ansvar utöver att underhålla. Att vi även ska engagera, överraska och provocera. Problemet uppstår när vi faktiskt gör det”, skriver Skavlan.

ANNONS
”Nordanvind från alla kanter”
debatt · Verdens Gang
Skavlan håller inte med om att han var för aggressiv
Aftonbladet
Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Åkessons sjukskrivningFredrik SkavlanFilm & tvNorgePolitikSverigedemokraternaJimmie ÅkessonDebattOpinion

Skavlan frias för Åkesson-intervju – var opartisk

Den norske talkshow-värden Fredrik Skavlan frias av Granskningsnämnden för intervjun med Sverigedemokraternas, då återvändande, partiledare Jimmie Åkesson. Beslutet motiveras med att ”programledarens förhållningssätt och uttalanden inte medförde att inslaget stred mot kraven på opartiskhet och saklighet”. Flera hundra personer anmälde SVT-programmet till Granskningsnämnden. Fredrik Skavlan fick motta både hård kritik och hyllningar för sina tuffa frågor till Åkesson.

8 juni 2015, 13.55

Krävs på 64 000 kronor för felaktig ersättning

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson kommer tvingas betala tillbaka 64 000 kronor till riksdagen – drygt en tredjedel av det sjukpenningtillägg han fick från riksdagsförvaltningen under halvåret som utbränd. Det rapporterar DN. –  Jimmie Åkesson har hamnat i denna situation på grund av att hans parti fortsatt att betala ut partiledararvodet. Det är det som ställer till det, säger Thomas Larue, chef för enheten ledamotsadministration till tidningen. Summan motsvarar en dryg månadslön för en riksdagsledamot.

20 maj 2015, 05.36

Skavlan frias för Åkesson-intervjun

Den norska motsvarigheten till Granskningsnämnden har i dag beslutat att inte fälla programledaren Fredrik Skavlan för den intervju han gjorde med SD-ledaren Jimmie Åkesson. Efter att ha mottagit över 3 600 klagomål hade Kringkastingrådet i uppdrag att ställning till om Skavlan varit respektlös mot SD-ledaren, vilket de alltså ansåg att han inte var. I Sverige gick den efterföljande debatten om programmet inte så mycket ut på att Åkessons kränkts som att det var fel av SVT att låta en politiker intervjuas i ett underhållningsprogram i stället för av en nyhetsjournalist.

23 april 2015, 15.01