Åklagare: Olika terrorlagar försvårar EU-samarbete
EU-samarbetet i kampen mot terrorism försvåras av att Sveriges lagstiftning inte är lika långtgående som andra länders, säger Hans Ihrman, vice chefsåklagare vid riksenheten för säkerhetsmål, till Ekot.
Samarbetet har ökat de senaste åren men det är inte alltid Sverige kan bistå, enligt Ihrman. Som exempel lyfter han att medlemskap i en terroristorganisation inte varit kriminaliserat i Sverige, till skillnad från i andra EU-länder.
– Jag tycker att det vore bra för det rättsliga samarbetet över nationsgränserna att vi har liknande lagstiftning och att vi har kriminaliserat det här området på så likartat sätt som möjligt, i vart fall inom EU, säger Ihrman.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen