Hem
(MONS BRUNIUS / TT NYHETSBYRÅN)

Alliansen och SD vill ha skolavslutningen i kyrkan

I dag får det inte förekomma några religiösa, eller konfessionella inslag under skoltiden förutom i religionsundervisningen. Det vill Alliansen med stöd av Sverigedemokraterna nu ändra på. Redan till sommaren vill de tillåta skolavslutningar i kyrkan genom att förtydliga skollagen, rapporterar SVT.
”Enstaka konfessionella inslag” och att nämna Jesus och att sjunga psalmer ska vara okej.
– Det är för otydligt vad som egentligen gäller, och det vill vi råga bot på, säger Christer Nylander (FP), vice ordförande i riksdagens utbildningsutskott.
En del skolor har tolkat religionsförbudet som att det inte går att ha skolavslutningen i en kyrka.
– I Sverige är ju kristendomen en viktig del av kulturarvet och då tycker jag att man kan prata om det kulturarvet, säger Nylander.
Sverigedemokraterna ställer sig bakom förslaget, och därför kommer det av allt att döma röstas igenom i riksdagen den 16 april.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen