VW:s koncernchef Matthias Müller. (Michael Sohn / TT / NTB Scanpix)

Analys: ”Det hade varit anständigt med ersättning”

I en fråga-svar-analys av Volkswagens beslut att inte kompensera europeiska bilägare på samma sätt som skett i USA förutser Dagens Nyheters Lasse Swärd att många säkert kommer att känna sig besvikna.
”Skadan som VW orsakat ligger på ett annat plan. Bilarna har i verklig trafik släppt ut betydligt högre halter än vad de officiella värdena visat av kväveoxider, utsläpp som skadar såväl miljön som den personliga hälsan.”
Att betala ut ersättning i Europa vore helt enkelt för dyrt för biltillverkaren.
”Det rimliga och det anständiga hade varit att ersätta även de enskilda bilägarna i EU, precis som man gjort i USA. Men det kommer inte att ske av det enkla skälet att VW anser att det skulle bli för alldeles för kostsamt.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen