Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Justitieminister Gunnar Strömmer talar under Moderaternas Sverigemöte 2023.
Justitieminister Gunnar Strömmer talar under Moderaternas Sverigemöte 2023. (Caisa Rasmussen/TT)
M-ledamotens sexhärva

Analys: Sexköpsutredning extra svår för Moderaterna

Av Olivia Wikström
Publicerad: 25 mars 2023
ANNONS

Sexhärvan kring en partitopp inom M tycks inte ha några politiska eller ekonomiska dimensioner och kommer därför förmodligen inte att ha någon påverkan på opinionsläget, enligt SVT:s inrikespolitiske kommentator Mats Knutson.

Däremot är historien allvarlig ur flera aspekter för Moderaterna, menar Knutson. Utredningen om sexköp är enligt honom extra kontroversiell eftersom lag och ordning är en paradgren för partiet. Dessutom finns en säkerhetsaspekt i och med att den inblandade kvinnan misstänks för utpressning av politikern.

– Det här är inte vem som helst, det är en tung politiker i Moderaterna, säger Knutson.

SR:s inrikespolitiske kommentator Fredrik Furtenbach noterar att partiledare Ulf Kristersson undvek att kommentera skandalen i sitt tal under Sverigemötet. Där var i stället fokus på hur Sverige under M ska bli ett ”säkrare, grönare och friare” land.

ANNONS
Mats Knutson: M har fått lägga ganska mycket kraft på krishantering
analys · Sveriges Television
Fredrik Furtenbach: Många löften från Kristersson
analys · Sveriges Radio
Ulf Kristersson om misstänkte riksdagsmannen: ”Allvarlig anklagelse”
Aftonbladet
Läs Kristerssons tal här
bakgrund · moderaterna.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
M-ledamotens sexhärvaPolitikFredrik FurtenbachModeraternaUlf KristerssonMats Knutson

Kjell Jansson tillbaka i tjänst efter misstankarna

Riksdagsledamoten Kjell Jansson (M) är tillbaka i ordinarie tjänst. Det rapporterar Aftonbladet.

23 maj 2023, 13.05
Kjell Jansson framför oljeporträtt av gamla M-ledare 2017.

Sexköpsutredning mot Kjell Jansson (M) läggs ner

Åklagaren lägger ner sexköpsutredningen mot den moderate riksdagsmannen Kjell Jansson, enligt ett pressmeddelande.

19 maj 2023, 09.34
Kjell Jansson. Arkivbild.

Michaela Fletcher föreslås som Kjell Janssons ersättare

Moderatpolitikern Michaela Fletcher, kommunstyrelsens ordförande i Österåker, föreslås bli ny ordförande för partiet i Stockholms län. Det skriver partiet i ett pressmeddelande.

18 april 2023, 12.50
Fletcher, Jansson

Kjell Jansson får fullt arvode under politiska timeouten

M-toppen Kjell Jansson, som utreds för sexköp, får fortsatt fullt arvode från riksdagen under sin timeout. Det rapporterar Altinget. Han kan dock enligt partiet bli återbetalningsskyldig om frånvaron håller i sig, i enlighet med riksdagens regler.

6 april 2023, 07.48
Riksdagen/Kjell Jansson (M)