Analyser: Det för tankarna till Chamberlain i München 1938
Ryssland har länge försökt skilja förhandlingarna om kriget i Ukraina från den diplomatiska och ekonomiska relationen till USA, och tycks nu vara på väg att lyckas med det. Det skriver New York Times internationella korrespondent Valerie Hopkins efter veckans förhandlingar i Oslo och Sankt Petersburg.
Hon pekar bland annat på Donald Trumps dieselavtal med Vladimir Putin.
”Dieselavtalet stärkte Moskvas argument att de västländer som infört sanktioner mot Ryssland skulle drabbas av att gå miste om billig rysk energi och andra ekonomiska förbindelser”, skriver Hopkins.
Trumps närmanden kan vara förklaringen till att Putin är positiv till trepartssamtal om Ukraina, skriver Washington Posts utrikeskolumnist David Ignatius. Men än så länge handlar det bara om snack och inte om faktiska eftergifter från ryskt håll.
”Det är fortfarande som att klappa med en hand”, skriver han.
The Guardians utrikesredaktör Simon Tisdall menar att Trump har svikit Ukraina och att det är dags för Europas ledare att agera. Han blickar bakåt i historien och skräder inte orden.
”Donald Trumps skamlösa eftergiftspolitik gentemot Vladimir Putin för tankarna till Neville Chamberlains misslyckade försök i München 1938 att förhindra krig med Nazityskland”, skriver Tisdall.