Arkivbild: Annat kött i en butikshylla. (Øijord, Thomas Winje / TT NYHETSBYRÅN)

Anställd: Utländskt kött slaktades på natten

Det gotländska företag som avslöjades med att ha blandat ut sitt Krav-märkta kött med utländskt arbetade på nätterna för att inte bli upptäckta. Det säger en anonym tidigare anställd vid bolagets slakteri till Aftonbladet:
– Styckarna klev upp klockan två på nätterna och styckade lamm med irländsk stämpel. Då hann de få undan allt irländskt kött till dagen, så när Livsmedelsverket kom styckade de bara gotländska får.
Företaget ville få större volymer kött genom att blanda ut det. Den tidigare anställde beräknar att slaktningen av irländska får skedde runt tre gånger i veckan, vilket skulle innebära att 120-140 slaktades varje vecka.
– Det kom kylbilar på natten som åkte iväg med allt, säger källan.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen