Andreas Broström. Arkivbild: Nordiska motståndsrörelsen NMR demonstrerar på första maj.
Andreas Broström. Arkivbild: Nordiska motståndsrörelsen NMR demonstrerar på första maj. (Vänsterpartiet Sandviken. Mikael Fritzon / TT.)

Åtal mot NMR-medlem för dödshot mot V-politiker

En medlem i nazistiska Nordiska motståndsrörelsen (NMR) åtalas misstänkt för att tillsammans med en annan man ha dödshotat den kommunala V-politikern Andreas Broström. Det rapporterar Gävle Dagblad.

– Det påverkade verkligen mitt politiska engagemang. Jag undvek att gå ut, säger han till tidningen.

Åklagaren anser att kopplingen till politikerns förtroendeuppdrag är en försvårande omständighet för de misstänkta, som ska ha hotat Broström på telefon och i flera sms och meddelanden på Facebook.

Hoten kom efter att Vänsterpartiet i Sandviken tagit ställning mot regeringens initiativ om att uppmuntra återvandring.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen