Hem
Arkivbilder på Lind, Joulamo (TT)

Barn får träna igen – ”äldre ungdomar glöms bort”

Barn och unga får åter möjlighet att börja träna. Det meddelade regeringen på torsdagens pressträff, skriver TT.

– Det är viktigt att både verksamhet inomhus och utomhus hålls öppen för barn, sa idrottsminister Amanda Lind (MP).

Undantaget gäller för barn födda 2005 och senare, en gräns som Svenska basketförbundets generalsekreterare Fredrik Joulamo uppfattar som ”problematisk”. Till DN säger han att de äldre ungdomarna ”glöms bort”.

– Vi skulle vilja gå tillbaka till det som gällde innan de skärpta restriktionerna infördes strax före jul. Under en kort period kunde även äldre ungdomar träna igen, men sedan stängdes allt ner, säger han till tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen