Busch: Inte nöjd med biståndet – men ändå starkt
KD-ledaren Ebba Busch är inte nöjd med att biståndet enligt Tidöavtalet kommer att sänkas, säger hon i TV4:s Nyhetsmorgon. Enligt avtalet ska enprocentsmålet avskaffas och i stället ersättas med en treårig summa.
Kristdemokraterna gick till val på att vara en garant för enprocentmålet.
– Jag är inte nöjd med att vi inte lyckades värna men den är ett starkt resultat utifrån var vi kunde hamnat, säger hon och framhåller att två av de stora partierna ville något helt annat.
Enligt Cecilia Chatterjee-Martinsen, internationell chef på Rädda Barnen, är beskedet ett stort svek, främst mot de allra fattigaste, rapporterar Ekot.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen