Hem
Annie Lööf. (Anders Wiklund/TT / TT NYHETSBYRÅN)

C vill satsa två miljarder på rättsväsendet

Centerledaren Annie Lööf lyfte en ny satsning på rättsväsendet, en generös flyktingpolitik och klimatpolitik i sitt jultal i Stockholm på tisdagen.
– När extremismen och terrorn drabbar oss måste vi sätta hårt mot hårt, säger Lööf apropå hösten som gått, samtidigt som hon säger att vi måste ”besinna oss”.
Hon talar om att rättsstaten ska verka över hela landet och gälla alla medborgare.
– Därför kan jag i dag presentera att C vill satsa två miljarder på polisen.
Enligt förslaget ska lönerna för områdespoliser höjas med 5 000 kronor i en reform värd totalt 160 miljoner kronor. Med pengarna ska man också kunna nyanställa 1 600 poliser.
Och bland annat vill hon att Sverige, likt Norge, gör ”samröre” med terrorism olagligt. De som uppviglar till våld, till exempel i sociala medier, ska också kunna dömas, anser hon.
Om flyktingpolitiken säger C att Migrationsverket bör lämna över verksamhet till kommunerna och att asylsökande ska få möjlighet att jobba från dag ett i landet. Samtidigt bör standarden i mottagandet sänkas, menar de.
Gällande klimatpolitiken säger Lööf att EU:s utsläppshandel måste göras om så att användningen av fossila bränslen beskattas, inte av förnybara bränslen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen