Hem
Norbert Röttgen, Armin Laschet och Friedrich Merz. (Christian Mang / TT NYHETSBYRÅN)

CDU håller konvent – tre män slåss om makten

Tre medelålders män med samma yrke från samma förbundsland gör anspråk på partiledarposten i det tyska regeringspartiet CDU som i dag håller konvent. Det skriver TT.

Armin Laschet, Norbert Röttgen och Friedrich Merz är samtliga jurister och kommer från Nordrhein-Westfalen. Men även om de har liknande bakgrunder så skiljer sig deras politiska syn åt. Laschet och Röttgen ser sig båda som mittenpolitiker i samma anda som Merkel, medan Merz vill ta CDU i en mer konservativ riktning.

Den som väljs till ny partiledare kommer i september att få leda partiet i det tyska parlamentsvalet.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen