Covid-19 skulle vara borta – 100 000 till kan dö i år
Sommaren skulle bli hoppfull i USA, covid-19 skulle vara besegrat, men de amerikanska smitto- och dödssiffrorna berättar en helt annan historia, skriver AP.
Deltavarianten har gjort att sjukhusen återigen har fyllts upp med covidsjuka amerikaner och antalet döda per dag ligger på samma nivåer som i mars.
En av de stora prognoserna i USA beräknar att ytterligare 100 000 människor kan komma att dö med viruset innan 1 december i år.
– Det kändes som vi hade ett positivt momentum. Men deltavarianten suddade ut den tidslinjen helt, säger Katie Button som äger två restauranger i North Carolina till nyhetsbyrån.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen