Hem
(RICKARD NILSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Danska myndigheter mörkade MRSA-dödsfall

Redan 2012 dog en person i Danmark efter att ha smittats av den multiresistenta bakterien MRSA via en gris. Myndigheterna hade kännedom om fallet. Sedan dess har ytterligare tre människor avlidit. Ändå har de danska myndigheterna inte gått ut med varningar, skriver nyhetsbyrån TT.
MRSA är en multiresistent stafylokockbakterie som finns i nio av tio danska grisar och som blivit immun mot de flesta former av antibiotika.
Den svenska politikern Ebba Busch Thor, KD:s andranamn på listan till EU-valet, har i helgen anmält Danmark till EU-kommissionen för brott mot EU:s djurskyddsregler.

Bakgrund:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen