(FREDRIK SANDBERG / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)

”De som göder korruption förtjänar att straffas”

”Telia Soneras äventyr i Azerbajdzjan väcker på nytt frågor om hur svenska företag borde förhålla sig till marknader som genomsyras av korruption. Att hoppas att det går att göra affärer utan mutor i ett land som Azerbajdzjan är knappast realistiskt. En dumdristig strategi är onekligen också att chansa och tro att brotten aldrig uppdagas”, skriver Dagens Nyheter på ledarplats efter avslöjandet om nya mutskandaler i Azerbajdzjan. I ledaren skriver man också om den fängslade journalisten Khadija Ismailova som fått betala ett högt pris för att hon bidragit till att avslöja bland annat Telia Soneras mutor till presidenten.
”Det minsta den svenska regeringen kan göra är att begära att Khadija Ismayilova släpps fri. Hon granskade en av regimens verkligt stora affärer.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen