Hem
(DRAGO PRVULOVIC / TT / TT NYHETSBYRÅN)

De tjänar miljoner som mellanhand till asylboende

Familjeföretaget Tofta Snickeri AB i Varberg har seglat upp som den näst största privata leverantören i Sverige av tillfälliga flyktingboenden. Företaget fakturerar Migrationsverket årligen på 85-100 miljoner kronor.
Men Expressen kan i dag avslöja att snickeriet bara sköter själva faktureringen. Det är mellanhänderna Bertil Andersson och advokaten Lars Andersson, som ordnar underleverantörer och tar hand om vinsten – pengar som kunde ha gått till flyktingboenden.
– Tofta fakturerar 310 kronor sen ger vi 260 kronor till de som har anläggningarna och vi tar 50 kronor per flykting och dag, säger Bertil Andersson, när Expressen träffar honom med dold kamera.
På frågan om Migrationsverket känner till upplägget svarar han.
– Ja det är klart...nä det vet de egentligen inte.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen