Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Stefan Löfven.
Stefan Löfven. (Rolf Höjer / TT NYHETSBYRÅN)
Reaktioner på Hisingendådet

Efter attacken: Löfven besöker Biskopsgården

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 20 mars 2015
ANNONS

Statsminister Stefan Löfven ska i dag besöka stadsdelen Biskopsgården i Göteborg, där två personer sköts ihjäl och flera skadades i onsdags kväll. Under sitt besök kommer Löfven bland annat besöka en fritidsgård och ett medborgarkontor.
Skottlossningen antas ha samband med en konflikt mellan kriminella gäng. Ett vittne säger att gärningsmännen, som var minst två, filmade sina offer med mobiltelefon direkt efter dådet, uppger flera medier.

ANNONS
Tre män gripna med vapen i bil
TT
GP direktrapporterar om händelserna
live · live.gp.se
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Reaktioner på HisingendådetPolitikBrottGöteborgSocialdemokraternaStefan Löfven

Löfven: ”Det här berör hela vårt samhälle”

Statsminister Stefan Löfven lovade hårdare tag mot vapenbrottslingar när han besökte Biskopsgården på Hisingen i Göteborg, knappt två dagar efter skottdramat på en restaurang då två personer dog och flera skadades. – Vi måste göra mer för att hindra att så många vapen kommer ut på gatan. Vi måste straffbelägga förberedelse till vapenbrott och ge mer resurser för att bekämpa den organiserade brottsligheten, sa Löfven enligt DN. Löfven sa också att myndigheterna, till exempel Skatteverket, Försäkringskassan, tullen och polisen, måste få kartlägga för att bättre komma åt de kriminella. Dessutom behövs mer resurser till de unga, enligt Löfven. – De måste få en bra fritidsverksamhet, en bra skola, de måste få jobb. De måste kunna utveckla sina egna liv. Vi ska sätta in mer resurser i skolan. Och detta måste vi göra tillsammans.

20 mars 2015, 17.36

Politikernas krav: Hjälp oss stoppa vapnen

Efter morden på Hisingen kräver nu de göteborgska kommunpolitikerna att få hjälp med att stoppa den omfattande och växande handeln med illegala vapen i staden. – Jag känner att med denna mängd vapen som finns ute och det sättet man uppenbarligen löser konflikter på, så måste vi få hjälp med att stävja utvecklingen, säger Annelie Hulthén, kommunalråd i Göteborg till SVT Nyheter. Hon får medhåll av inrikesminister Anders Ygeman som på torsdagen besökte Göteborg med anledning av dådet – Vi har nyligen fördubblat straffen för vapenbrott. Nu måste vi också gå vidare och skärpa polisens åtgärder för att faktiskt omhänderta vapnen och sätta brottslingarna bakom lås och bom, säger Ygeman till SVT.

20 mars 2015, 09.56
Annelie Hulthén, kommunalråd i Göteborg

Ledare: ”Spräng gängen – allt annat är känslobefriat”

Flera ledarsidor hänger upp sina texter på polisens regionchef Klas Fribergs beskrivning av Göteborgsdådet som ”känslobefriat”. Sydsvenskan skriver i sin huvudledare att skotten i Göteborg hotar oss alla och menar att ytterligare skärpningar av vapenlagstiftningen kan behövas. ”Trycket måste överhuvudtaget öka mot de tyngst kriminella. För deras känslobefrielse hotar hela samhället”, skriver de. SvD:s Per Gudmundsson skriver under rubriken ”Spräng gängen i Göteborg” att punktmarkering av de grovt kriminella måste vara regel och inte ett undantag. ”Även smärre brott måste leda till ingripanden – varje ögonblick de grovt kriminella hålls borta från gatan är ett tillfälle mindre då de kan begå brott. Allt annat vore känslobefriat.”

20 mars 2015, 08.43