Efter rysk varning: Nato bjuder in Montenegro
Montenegro kommer att få en formell inbjudan att gå med i försvarsalliansen Nato i morgon, onsdag. Det rapporterar flera internationella medier.
Utrikesministrarna i alliansen håller möte på tisdag och onsdag och beslut om inbjudan ska fattas på onsdagen, enligt generalsekreteraren Jens Stoltenberg. Men flera anonyma diplomater uppger att saken redan är avgjord.
Stoltenberg säger följande:
– Montenegro har kommit långt på sin väg mot att gå med i den euro-atlantiska familjen. Att bjuda in Montenegro att starta samtal om anslutning vore ett historiskt besked.
Ryssland har tidigare varnat Montenegro för att ett kliv in i Nato skulle uppfattas som ”en provokation”.
När Nato senast fick nya medlemmar år 2009 var det två grannländer till Montenegro – Albanien och Kroatien – som gick med.