Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(ARIS MESSINIS / AFP)
Grekiska skuldkrisen

”Ett uttåg är det bästa som kan hända Grekland”

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 5 jan. 2015
ANNONS

Greklands premiärminister Antonis Samaras har varnat för ett uttåg från euron om vänsterpartiet Syriza vinner det stundande nyvalet. Nu frågar sig Tim Worstall, i en Forbes-krönika, vari risken består. Han menar att ett uttåg skulle vara bra för både landets ekonomi och dess befolkning.
För Grekland skulle det innebära en återgång till den ordning där krisande ekonomier får devalvera sin valuta för att åter bli konkurrenskraftiga. ”Självklart skulle det vara kaotiskt de första månaderna. Men standardlösningen för det som plågar landet är devalvering”, skriver Worstall.

ANNONS
Varför varnar Samaras för uttåget?
krönika · Forbes
Samaras varnar för att Grekland kan lämna euron
Bloomberg
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Grekiska skuldkrisenValutaGreklandAntonis Samaras

EU:s översyn av Greklands ekonomi avslutas

EU:s finansiella övervakning av Grekland avslutas i dag efter tolv år, skriver Reuters. Enligt landets premiärminister Kyriakos Mitsotakis är tolv år av ”smärta, ekonomisk stagnation och ett splittrat samhälle” över.

20 augusti 2022, 13.04
Stängs bankomat i Grekland.

Chefsekonom berömmer Greklands uppoffringar

Vid midnatt upphörde Greklands tredje och sista stödprogram, efter flera år av impopulära åtstramningsåtgärder. 289 miljarder euro har tagits emot i nödlån sedan 2010 och Andreas Hatzigeorgiou, chefsekonom på Stockholms handelskammare, säger att det finns skäl att vara försiktigt optimistisk.

19 augusti 2018, 21.16

S&P höjer prognos för Grekland till ”positiv”

Kreditvärderingsinstitutet S&P Global höjde på fredagen sin prognos för Greklands skulder till ”positiv”, från tidigare ”stabil”. Det skriver AFP. Motiveringen är att de politiska utsikterna i landet har förbättrats.

21 juli 2018, 11.56
Belgiens premisäminister Charles Michel tillsammans med Greklands premiärminister Alexis Tsipras vid Nato-mötet i Bryssel förra veckan.

Andersson välkomnar grekisk uppgörelse

Finansminister Magdalena Andersson välkomnar eurogruppens uppgörelse om stora skuldlättnader för Grekland, som blev klar natten till midsommarafton.

23 juni 2018, 06.45