Hem
Joost Klein på en pressträff på torsdagen. (Jessica Gow/TT / TT Nyhetsbyrån)

Norska kritiken: ”Som en liten fascistisk stat”

Norska Dagbladets Eurovisionkommentator skräder inte orden. Årets Eurovision har gått åt helvete och det är EBU:s fel, skriver Sigrid Hvidsten.

”I sin kamp för att förbli opolitisk har EBU blivit som en liten fascistisk stat, där konstnärernas utrymme för uttryck har minskat lika mycket som de spanska dansarnas trosor”, skriver hon.

Expressens krönikör Maria Brander skriver att beslutet att diska Joost Klein skapar en ”perfekt storm mitt i en veritabel orkan”. Mot bakgrund av det kontroversiella beslutet att låta Israel delta i tävlingen kan beslutet att diska Klein, som på sin höjd har betett sig obehagligt, göra många ännu mer upprörda än de var tidigare, skriver Brander.

SR:s Eurovisionkommentator Carolina Norén säger att det historiska beskedet att diskvalificera Joost Klein har chockat många.

– Det är ett ödesår för framtiden, faktiskt.

DN:s Eurovisionkommentator säger till TT det är första gången någon diskas under pågående tävling i Eurovision.

– Det är en situation vi aldrig har sett i Eurovision tidigare, helt unik, säger Hanna Fahl.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen