Extra mattetimme togs bort: ”Anmärkningsvärt”
I alliansens budget, som Socialdemokraterna och Miljöpartiet regerat på fram till våren, fanns en halv miljard kronor per år för att införa en extra mattetimme på högstadiet. De pengarna är borta i regeringens vårdbudget, trots att riksdagen röstat för att introducera detta hösten 2016. Det skriver SvD.
– Det är oerhört anmärkningsvärt. Jag har uppfattat att även regeringen tycker att timmen bör komma på plats. Nu dröjer det. Beslutet är fattat i riksdagen. Ändå väljer regeringen att ignorera det, säger Camilla Waltersson Grönvall, skolpolitisk talesperson för Moderaterna, till SvD.
Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) försvarar dock beslutet. Han säger till SvD att regeringen och allianspartierna är överens om att ta ett ”helhetsgrepp” i stället för att införa en extra mattetimme.