Fler ska avvisas från EU utan asylprövning
Det ska bli lättare för EU-länder att avvisa asylsökande. Det beslutade EU-parlamentet på tisdagen efter initiativ från höger- och extremhögerpartier, rapporterar AFP.
Asylsökande ska kunna utvisas utan prövning till länder som anses säkra, oavsett om de kommer därifrån, har rest genom länderna eller har annan koppling dit.
Den franska miljöpartisten Melissa Camara kallade beslutet för ”ännu ett steg i avhumaniseringen av EU:s migrationspolitik”.
– Medborgarna förväntar sig att vi ska uppfylla våra löften, och det är exakt det vi gör i dag, säger den tyska kristdemokraten Lena Dupont.
Människorättsgrupper har kritiserat att listan över säkra länder baseras på analyser som inte publicerats, skriver nyhetssajten Euractiv.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen