Hem
Sara Mohammad, ordförande för Glöm aldrig Pela och Fadime (GAPF). (Noella Johansson/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Fler söker hjälp för hedersvåld: ”Klar höjning”

Antalet personer som söker hjälp för hedersvåld ökar. Det vittnar flera myndigheter och organisationer om, som jobbar med frågorna.

– Det är en klar höjning. Sedan 2015 har antalet nya ungdomar som söker hjälp hos oss ökat med 50 procent, säger Dilek Baladiz, enhetschef på Origo, ett resurscentrum mot hedersförtryck i Stockholm, till TT.

Baladiz tror att en orsak är att medvetenheten har ökat och att fler söker hjälp. Sara Mohammad på organisationen Glöm aldrig Pela och Fadime (GAPF) tror däremot att fler verkligen utsätts, och hon tycker sig också se att våldet blir alltmer utstuderat. Som exempel nämner hon ett hedersmord i Årsta i Stockholm där mannen stympade kvinnans ansikte.

– Han skar av näsan, läpparna och öronen. Det har inom hederskulturen symbolisk betydelse. Att man skär av öronen betyder exempelvis att man inte har lyssnat på normer och värderingar, säger hon.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen