Gessen: Hur kunde Putin återskapa det totalitära Ryssland?
Putin har återskapat det totalitära Ryssland från en över 20 år gammal modell. Det skriver journalisten Masha Gessen i Dagens Nyheter:
”Kontrollen är i dag närmast total: Putin har sedan länge demonterat Rysslands valsystem, tagit över medierna och sett till att den verkställande makten står över den lagstiftande”, skriver hon, och målar upp den ”traditionella värdenas ideologi” som hon menar råder i landet.
”Hur blev allt detta möjligt? Hur kunde Putin ta makten över ett av Europas mest blomstrande och till synes ambitiösa länder och, nästan över en natt, förvandla det till ett undergivet samhälle, isolerat både ekonomiskt och politiskt?”, skriver hon, och menar att förklaringen ligger i att Ryssland inte gjorde upp med de totalitära ideologierna från första början.