Gustav Almestad: ”Är du feminist, lilla vän?”
Varje känd och framgångsrik kvinna får frågan om hon är feminist, skriver Politisms Gustav Almestad. Han anser att journalister är besatta av etiketten och misstar den för en förklaring till varje framgångsrik kvinnas karriär.
Nu senast ställs frågan med ökad intensivitet till de kvinnliga ledarna på den politiska högersidan. ”Feminism och kvinna tycks användas som synonymer oavsett vilken politik det för med sig”, skriver Almestad. Han ser hur även de mest hårdnackade strukturförnekarna har blivit noggranna med könsrepresentationen.
”Varför i hela friden är någon intresserad av huruvida Ebba Busch Thor, eller Anna Kinberg Batra vill kalla sig feminist?Varför skulle det göra skillnad vad Folkpartiet och moderater kör för nyspråk till samma politik som förut?”, undrar han.