”Hur kan det vara fel att ta ställning mot rasism?”
”På vilket sätt är det problematiskt att vårdpersonal visar att de är emot diskriminering av människor på grund av hudfärg, ursprung eller sexuell tillhörighet?” Det frågar sig flera anställda vid Skånes universitetssjukhus (SUS) i en debattartikel i Aftonbladet. Frågan har uppkommit med anledning av att personalen hotades med varningar av sjukhusledningen om de skulle bära antirasistiska pins, vilket sammanföll med SD-ledaren Jimmie Åkessons besök i förra veckan.
De påpekar att pinen lyder ”vårdpersonal mot rasism” och inte ”vårdpersonal mot rasister”, och undrar om även sjukhusets styrdokument borde ändras ”så att rasisterna inte känner sig diskriminerade”.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen