Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Henrik Montgomery / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Romsons Auschwitz-liknelse

Intern kritik mot Romson: ”Kan inte prata politik”

Av Jenny Åbonde, Josefin Pehrson
Publicerad: 11 maj 2015. Uppdaterad: 11 maj 2015
ANNONS

Grön ungdoms ordförande Lorentz Tovatt vänder sig starkt emot liknelsen som språkröret Åsa Romson gjorde mellan flyktingskatastrofen på Medelhavet och Auschwitz koncentrationsläger.
– Det är inte ett uttalande som är okej och givetvis hade det varit bra om det hade varit en väldigt tydlig ursäkt för att visa att det inte är okej enligt vårt parti, säger Tovatt till SR.
Aftonbladet har varit i kontakt med flera personer inom MP:s toppskikt som ifrågasätter om Romson kan fortsätta att leda partiet.
– Det har hänt så pass många grejer och det som är mest alarmerande är att Åsa inte verkar vilja förbättra sig. Vi har en partiledare som inte förstår sig på hur man ska prata politik, säger en källa till tidningen.

ANNONS
”Medelhavet bland det värsta i modern tid men ska inte jämföras med Nazityskland”
radio+text · Sveriges Radio
Hårda kritiken inifrån partiet: ”Romson förstår inte”
Aftonbladet
Grön ungdoms språkrör Magda Rasmusson: Olyckligt och onödigt
Aftonbladet
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Romsons Auschwitz-liknelseGrön ungdomMiljöpartietÅsa RomsonPolitikLorentz TovattMagda Rasmusson

MP-veteran kräver att Åsa Romson avgår

Miljöpartisten Bertil Torekull, som kandiderade till EU-parlamentet förra året, kräver i ett blogginlägg Åsa Romsons avgång efter hennes Auschwitz-liknelse i partiledardebatten. ”Hon måste alltså avgå av fyra tunga skäl - för landets, för partiets och för sin egen skull. Och för de namnlösa offren”, skriver Torekull på sin blogg ”Kullerstenar”.

12 maj 2015, 14.48
Åsa Romson, Bertil Torekull.

Löfven: Jag har förtroende för Romson

Statsminister Stefan Löfven säger att han har fortsatt förtroende för sin vice statsminister Åsa Romson även efter liknelsen mellan flyktingkatastrofen i Medelhavet med förintelselägren i Auschwitz. – Jag har förtroende för henne, självfallet, säger Löfven vid en pressträff i riksdagen. – Jag tycker inte att det var en bra jämförelse, men Åsa har bett om ursäkt, tillägger han.

12 maj 2015, 14.33

Marteus: ”Hur nazistiskt är Miljöpartiet?”

Vad menade egentligen Åsa Romson när hon sa att ”Vi håller på att göra Medelhavet till det nya Auschwitz”, frågar sig Ann-Charlotte Marteus i en ledare i Expressen. Hennes slutsats är att Romson menar att ”döden på Medelhavet beror på institutionaliserad europeisk ondska”. Marteus går sedan igenom MP:s hållning i migrationsfrågor: ”Men Miljöpartiet vill väl ha fri invandring? Nej, lustigt nog inte, när det kommer till kritan”. Enligt Marteus finns det inget som tyder på att folk skulle sluta försöka ta sig in i ”Fort Europa” på livsfarliga vägar om en miljöpartistisk politik präglade Europa. Lätt ironiskt skriver Marteus att om Romson verkligen skulle mena att detta är nazism borde hon byta till ”något mindre nazianstruket parti”. Men helst vill Marteus i stället se att Sveriges vice statsminister börjar uppträda mer ansvarsfullt och ”erkänner att migrationspolitik i en orättvis värld förblir en svår - för migranter, överjävlig - kompromiss mellan det önskvärda och möjliga.”

12 maj 2015, 10.28

Ledare: ”Hur mycket mer Romson tål MP?”

Åsa Romsons liknelse mellan flyktingkatastrofen på Medelhavet och Auschwitz fortsätter att engagera ledarsidorna. Karin Pettersson skriver i Aftonbladet att Miljöpartiet sammanfattningsvis har två problem just nu: ”Företrädarna. Och så politiken.” Hon pekar på att förutom det kritiserande uttalandet så blev Romson ”manglad i debatten” och att det visat sig vara en riskabel strategi för MP att välja sida på höger/vänster-skalan. ”Den som spär ut sitt budskap för mycket riskerar att förlora sin själ”, skriver Pettersson. Svenska Dagbladets Maria Ludvigsson skriver att Romson ”nu säkrat sin plats i historieböckerna”. Hon tycker inte heller att Romson och MP kommer med några förslag för att backa upp sitt engagemang. ”Den som inte vill diskutera förändringar kommer heller inte att vara trovärdig i sin flyktingempati. Ingen orkar i längden lyssna på den som står med korsade armar och i salvelsefulla ordalag intygar hur väl hen vill”, skriver Ludvigsson.

12 maj 2015, 08.48