Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Invånare flyr från Gaza stad (1 september).
Invånare flyr från Gaza stad (1 september). (Jehad Alshrafi / AP)
Mellanösternkrisen • Gazakriget

Israel trappar upp i Gaza stads utkanter – invånare är ”förlamade av skräck”

Av Helena Sällström
Publicerad: 4 sep. 2025
ANNONS

Israeliska styrkor intensifierar attackerna mot utkanterna av Gaza stad – samtidigt pågår förberedelserna för en bred markoffensiv i syfte att ta kontroll över staden, rapporterar BBC.

Omkring 70 000 invånare har hittills flytt från Gaza stad och omkring en miljon är kvar. Enligt Haaretz bedömer Israels försvarsmakt IDF att omkring 200 000 människor kommer att stanna i stridszonen även om deras liv är i fara.

AP beskriver det som att invånarna är ”förlamade av skräck” och osäkra på var de ska ta vägen, när de ska lämna och om de någonsin kommer att få återvända.

Enligt FN och hjälporganisationer har de israeliska operationerna redan ”förfärliga humanitära konsekvenser” för de människor som lever på flykt i staden.

ANNONS
IDF har ännu inte gått in i de tätt befolkade delarna av Gaza stad utan opererar i utkanterna
www.haaretz.com
Hela familjer dödas när attackerna mot Gaza stad trappas upp
aje.io
Artilleribeskjutning och bomber runt Gazas största stad
AP  · Ofta betalvägg
Israels militärchef lovar att fortsätta attackera tills Hamas är besegrade
BBC
IDF har upphört med de dagliga pauserna i striderna (29 augusti)
NY Times  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MellanösternkrisenGazakrigetGazaMellanösternIsraelPalestina

Livsviktigt FN-bistånd kapas – 500 000 palestinier drabbas

FN:s livsmedelsprogram WFP tvingas ”drastiskt minska livräddande bistånd” till Gazaremsan på grund av brist på finansiering, rapporterar BBC.

19 oktober, 09.30
Palestinsk flicka tar emot mat i Deir al-Balah i juli 2026.

Forskare: Sverige bör bryta med Israel omgående

Nästa svenska regering bör bryta med Israel och införa sanktioner mot landet, skriver samhällsforskarna Nina Gren och Helena Lindholm i ett inlägg på SvD Debatt.

12 oktober, 20.55
Arkivbild: Poster på Benjamin Netanyahu i Tel Aviv.

Palestinier från Gaza bygger nya liv i Mexiko genom maten

Mohammed Abed, 36, arbetade som systemingenjör i Gaza. I maj 2025 kom han till Mexiko med 17 släktingar efter att hans hem bombats och hans fyraåriga dotter Merna dött av svåra brännskador, enligt flera medier.

7 oktober, 23.24
Allt började med Mohammeds pappa Kamal, som flyttade till Mexiko. Efter hans död hjälpte sonen Shadi 18 släktingar från Gaza till Mexiko, där familjen nu säljer palestinsk mat.

Fadi: Det går framåt – de älskar palestinsk mat

Mexikos palestinska befolkning har ungefär fördubblats sedan 2022 och är i dag omkring 160 personer, enligt officiella siffror som Reuters tagit del av. Det är en liten del av de nära 1,9 miljoner människor som har tvingats lämna sina hem sedan kriget i Gaza började 2023.

7 oktober, 23.24
Mexiko har länge stött en tvåstatslösning och erkände Palestina som stat 2025. Relationerna har stärkts de senaste åren.