Israels försvarsminister: Ryska trupper redan i Syrien
Israels försvarsminister Moshe Yaalon säger att ryska trupper anlänt till Syrien under de senaste dagarna för att bistå den pressade al-Assad-regimen i kampen mot terrorgruppen IS. Det rapporterar nyhetsbyrån AP.
Förutom de ”militära experter” som Ryssland nyligen bekräftat finns på plats i landet, handlar det enligt Yaloon om en aktiv rysk styrka vars mål är att sätta upp en militär flygbas i närheten av den syriska staden Latakia.
Liknande uppgifter kommer från libanesiska och amerikanska källor, som för nyhetsbyråerna Reuters och AFP uppgett att Ryssland har stridande trupper på plats i Syrien.
Bakgrund: Syrienkriget
USA leder de multinationella flygoperationerna mot extremistgruppen Islamiska staten i Syrien och Irak, och Moskva är sedan länge allierad med syriska regimen.
250 000 människor har dött i konflikten i Syrien och hälften av landets 23 miljoner invånare är på flykt.
Källa: TT