Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Giorgia Meloni i senaten i Rom.
Giorgia Meloni i senaten i Rom. (Alessandra Tarantino /AP/TT / AP)
Mellanösternkrisen • Reaktioner på kriget

Italien pausar försvarsavtal med Israel

Av Tor Gasslander
Publicerad: 14 apr.. Uppdaterad: 14 apr.
ANNONS

Italien pausar sitt försvarsavtal med Israel, uppger premiärminister Giorgia Meloni enligt AFP.

Enligt ett uttalande från Meloni har regeringen beslutat att inte förnya avtalet, som bland annat innebär utbyte av militär utrustning och forskningssamarbeten, på grund av ”den rådande situationen”. Exakt vad det innebär förtydligas inte.

Italien har tidigare varit ett av Israels närmaste allierade länder i Europa, men på senare tid har premiärminister Meloni riktat kritik mot Israels krigföring i Libanon, Iran och Gaza.

Enligt Reuters källor innebär dagens besked också att länderna avslutar allt samarbete rörande utbildningen av soldater. Israeliska militärkällor som Ynet har talat med spelar dock ned vikten av Italiens besked.

–Detta är inte ett försvarsavtal utan en promemoria utan verkligt innehåll. Beslutet har ingen praktisk betydelse, säger en av dem.

ANNONS
Meloni uttalade sig under ett besök i Verona
AFP  · Ofta betalvägg
Israel har inte kommenterat
Reuters  · Ofta betalvägg
Italien ska ha lämnat beskedet till Israels försvarsminister via brev (hebreiska)
www.ynet.co.il
Annons
30% rabatt på två nätter hos Elite Hotels — ankomst torsdag eller fredag, frukost ingår
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MellanösternkrisenReaktioner på krigetEuropaItalienIsraelMellanösternGiorgia MeloniItaliensk politik

Israelisk minister: ICC planerar arresteringsorder

Internationella brottmålsdomstolen (ICC) planerar att utfärda en arresteringsorder mot Israels ultranationalistiska finansminister Bezalel Smotrich. Det uppger han själv enligt AFP.

19 maj, 17.42
Bezalel Smotrich

Emiratiska kraftverket attackerades från Irak

Den drönare som orsakade en brand i en generator utanför ett kärnkraftverk i Förenade arabemiraten kom från Irak, uppger det emiratiska försvarsdepartementet enligt AFP.

19 maj, 17.17
Kraftverket.

Saudiarabien: Har stoppat tre drönare från Irak

Saudiarabien har skjutit ner tre drönare som kom från irakiskt luftrum, rapporterar Sky News.

17 maj, 22.49
Saudiska militärer. Illustrationsbild.

Saudiarabien: ”Ett hot mot hela vår region”

Saudiarabien fördömer drönarattacken mot det allierade grannlandet Förenade arabemiraten, rapporterar Reuters.

17 maj, 21.00
Saudiarabiens utrikesminister Faisal bin Farhan.