Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Anna Kinberg Batra.
Anna Kinberg Batra. (HENRIK MONTGOMERY / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Partiledardebatten i riksdagen 2015

”Jag ska visa varför Stefan Löfven behöver bytas ut”

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 14 jan. 2015. Uppdaterad: 14 jan. 2015
ANNONS

Anna Kinberg Batra valdes i helgen till partiledare för Moderaterna. I dag testas hon för första gången på riktigt som ny oppositionsledare – först i riksdagens partiledardebatt mellan de åtta partierna och sedan i en duell med statsminister Stefan Löfven i SVT:s Aktuellt.
Efter den moderata riksdagsgruppens möte i går, berättade Kinberg Batra vad hon tänker ta upp i dagens partiledardebatt.
– Viktiga skillnader mellan oss och regeringen, vilket finns inte minst inom politiken för jobb och tillväxt. Jag ska visa varför Stefan Löfven behöver bytas ut, sade hon till SVT efter mötet.
Det kan ses mot bakgrunden att Kinberg Batra har fått utså skarp kritik efter den så kallade decemberöverenskommelsen med regeringen.

ANNONS
Kinberg Batra prövas som oppositionsledare
Sveriges Television
Kinberg Batra: Vi kan bättre
TT
Debutanten går till attack direkt
Aftonbladet
09.00: Se partiledardebatten här
tv · www.svtplay.se
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Partiledardebatten i riksdagen 2015ModeraternaRiksdagenPolitikAnna Kinberg BatraSocialdemokraternaStefan Löfven

Analyser: ”SD klev in ett politiskt vakuum”

Övriga partiledares brist på budskap placerade Sverigedemokraternas Mattias Karlsson i fokus. Det skriver Sveriges Radios politiske kommentator Tomas Ramberg i en analys efter partiledardebatten. Han menar att nya M-ledaren Anna Kinberg Batra ännu inte har demonstrerat ”den hårda oppositionspolitik hon har utlovat” och att det enda aktuella förslaget från de borgerliga partierna är kravet om en Natoutredning. Samtidigt har S och MP ännu inte presenterat vad de vill göra i sin kommande vårbudget. ”Dagens debatt fördes därför i ett politiskt vakuum efter decemberöverenskommelsen, ett vakuum som Sverigedemokraterna passade på att kliva in i”, skriver Ramberg. Sydsvenskan Olle Lönnaeus är inne på samma spår och skriver att Mattias Karlsson ”stal showen i riksdagens triangeldrama”.

14 januari 2015, 15.46
Stefan Löfven, Mattias Karlsson och Anna Kinberg Batra.

Retoriker: ”Debattekniskt skickligare än Löfven”

Anna Kinberg Batra gjorde i dag debut som M-ordförande i årets första partiledardebatt. Retorikexperten Elaine Eksvärd ger henne gott betyg och jämför med företrädaren Fredrik Reinfeldt. – Snygg debut från Batra. Hon håller hög klass retoriskt och liknar Reinfeldt väldigt mycket – sval, samlad och trovärdig. Dock använder hon vid tillfällen ironi som retorisk grepp. Riskabelt då det sällan väcker sympatier, säger Eksvärd till Aftonbladet. – Debattekniskt är hon klart skickligare än Löfven, så pass skicklig att hon får jabba försiktigt så att Löfven inte vinner sympatieffekt som David mot Goliat. Eksvärd är inte särskilt imponerad av Löfvens insats. – Löfven är ingen ögonbrynshöjare eller särskilt skicklig retoriskt, alls. När han pratar så låter det som en förberedd monolog och man vet vad han ska säga innan han sagt det. – Han skulle tjäna på att skapa lite mer ”Åh-fan-effekt” för att få högre retorisk nivå, konstaterar hon.

14 januari 2015, 14.11
Anna Kinberg Batra.

Björklund: ”SD:s motstånd mot Nato är obegripligt”

FP-ledaren Jan Björklund tycker att SD:s motstånd mot Nato är obegripligt. – Jag är väldigt förvånad över SD:s hållning. SD:s väljare är mest Nato-positiva, efter Folkpartiets. Det skulle stärka Sveriges säkerhet. Det handlar om att försvara den västerländska demokratin, så varför är ni rädda för mer kunskap om Nato, undrade han under partiledardebatten. Mattias Karlsson säger att han kan förstå de som ”vill söka sig en trygg hamn” i Nato, men har tror inte att det är lösningen. – Jag kan inte med gott samvete skicka svenska pojkar och flickor, män och kvinnor, i döden för andra länders intressen, säger han. – Ni är så mycket mot allt som är utländskt, svarar Björklund.

14 januari 2015, 12.39
Jan Björklund.

Löfven: ”Besvikelsen syns i FP:s opinionssiffror”

På onsdagen drabbade partiledarna samman i årets första partiledardebatt i riksdagen. Jan Björklund påpekar i sitt anförande att han flera gånger varnat för att det skulle bli kaos om de rödgröna skulle vinna valet. Så har det nu blivit enligt honom: – Det är Barbapappa-politik, man vet aldrig vilken form den ska ta nästa dag. Löfven undrade i sin tur var FP:s socialliberalism har tagit vägen och menar att många folkpartister är besvikna och att det kanske ”är det som syns i opinionssiffrorna”.

14 januari 2015, 12.34
Gustav Fridolin och Stefan Löfven.