Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Marine Le Pen och Kent Ekeroth.
Marine Le Pen och Kent Ekeroth. (TT)
Inrikes

Kent Ekeroth kopplar SD till högerradikala i EU

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 3 mars 2014
ANNONS

Sverigedemokraterna har inte velat berätta vilken partigrupp de vill tillhöra i Europaparlamentet efter valet i maj. ”Ingen vet vilka grupper som finns då, så det kan vi av naturliga skäl inte svara på”, skriver SD-ledaren Jimmie Åkesson i ett mejl till Svenska Dagbladet.
Men redan i dag har partiet kopplingar till Europeiska alliansen för frihet (EAF) – en grupp bildad av det franska radikala högerpartiet Front National – eftersom riksdagsledamoten Kent Ekeroth är medlem och kassör i EAF, rapporterar tidningen.
– De får informationen de vill ha, men kan samtidigt säga att de inte är anslutna till organisationen, kommenterar statsvetaren Karl Magnus Johansson.

ANNONS
Dansk Folkeparti har varnat SD för samarbete
Svenska Dagbladet
SvD:s granskning: Populister på frammarsch i Europa
Svenska Dagbladet
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
PolitikKent EkerothSverigedemokraternaEU-valetEU-politikEU-parlamentetJimmie ÅkessonDansk folkepartiFront NationalMarine Le Pen