Kinberg Batra: Fyra punkter för ny moderatpolitik
Moderaternas tilltänkta partiledare Anna Kinberg Batra skriver på DI Debatt om hur hon vill förnya partiets politik och räknar upp fyra punkter där M måste hitta lösningar.
En av dem: Att få fler unga och utrikes födda i arbete. ”Nya moderaterna är partiet som, tillsammans med Alliansen, ledde Sverige till att gå starkare ur den kris som försvagade andra. Det arbetet ska vi bygga vidare på”, skriver hon bland annat. I debattartikeln levereras också en känga mot regeringen Löfven, som Kinberg Batra menar har förknippats med svikna löften och en tydlig förskjutning av politiken vänsterut.
Kinberg Batras fyra punkter för den nya M-politiken, från debattartikeln:
- När gamla jobb försvinner och andra regioner i världen växer och utvecklas, hur ska fler nya jobb skapas här i Sverige?
- När fler företag och arbetstillfällen skapas, varför är det fortfarande många unga som står utanför arbetsmarknaden?
- När fler utrikes födda än någonsin arbetar och jobben fortsätter att bli fler, varför är vi ändå inte tillräckligt bra på att integrera människor i vårt samhälle?
- När kvinnor jobbar mer och män tar större ansvar hemma, varför är det fortfarande svårt för många att få vardags- och arbetslivet att gå ihop?
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen