Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Norges klimat- och miljöminister Andreas Bjelland Eriksen vid ett besök på Svalbard med klimatforskaren Ketil Isaksen  den 5 augusti 2026.
Norges klimat- och miljöminister Andreas Bjelland Eriksen vid ett besök på Svalbard med klimatforskaren Ketil Isaksen den 5 augusti 2026. (Ole Berg-Rusten / NTB)
Klimathotet • Globala utmaningarna

Klimatet bakom förgiftat dricksvatten på Svalbard

Av Kinga Sandén
Publicerad: I dag 21.56
ANNONS

Klimatförändringarna får tungmetaller att tina ur permafrosten och förgifta dricksvattnet på den norska ögruppen Svalbard, enligt The Guardian. Invånarna i huvudorten Longyearbyen måste hämta allt sitt vatten i dunkar från det lokala bryggeriet, som hjälper till med reningen.

– Det är inte ett alternativ att låta klimatförändringarna göra det omöjligt att bo i Longyearbyen, sa avgående miljöministern Andreas Bjelland Eriksen till TV2 vid ett besök nyligen.

Att Svalbard värms upp fem gånger snabbare än snittet för resten av världen drabbar även byggnaderna, som sätter sig när permafrosten tinar. Men problemet kan bli mycket större än så, enligt klimatforskaren Ketil Isaksen.

– Vi är rädda att permafrostområdena ska frigöra koldioxid och metan, som kan öka den globala uppvärmningen ännu mer, säger han till NRK.

ANNONS
Vintertemperaturerna i Longyearbyen stiger med fyra grader vart tionde år
www.theguardian.com
Regionen runt Svalbard är en av de som bidrar mest till havsnivåhöjningen (5 oktober)
www.tv2.no
En permanent lösning på dricksvattenproblemet väntas ta flera år (26 september)
www.svalbardposten.no
Svalbards huvudort har 2 500 invånare (25 januari)
NRK

Longyearbyen, Svalbard

karta
Annons
30% rabatt på två nätter hos Elite Hotels — ankomst torsdag eller fredag, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
KlimathotetGlobala utmaningarnaNorgeEuropaKlimat & miljö

Norge: ”Säker tillgång till vatten är en del av beredskapen”

I tider när både Ryssland och USA vill utöka sin närvaro i Arktis är det ett uttalat mål för Norges regering att Svalbard fortsätter ha en civil befolkning. Det skriver NRK, och konstaterar att vattenförsörjningen är central för att det ska vara möjligt.

20 min
Norges klimat- och miljöminister Andreas Bjelland Eriksen vid ett besök på Svalbard tillsammans med Hege Walør Fagertun, chef för företaget Kings Bay och Geir Gotaas från norska polarinstitutet.

Skottsekunden kan slopas – när jorden snurrar snabbare

Den så kallade skottsekunden kan snart vara ett minne blott då jorden snurrar allt snabbare, skriver SvD.

13 oktober, 15.58
En lärare hänger upp teckningar som hennes elever i Los Angeles har ritat. Arkivbild.

Omni förklarar •Jorden snurrar snabbare än vanligt – måste vi ta bort en sekund nu?

Jorden snurrar snabbare än vanligt och för första gången någonsin kan vi stå inför en historisk åtgärd: att hoppa över en sekund på världens alla klockor.

Omni Mer
Jordklotet sett från rymden/människor på Lunds central.