Kyiv: Lämna bilen hemma – militären behöver bränslet
Kyivs lokala myndigheter vädjar till sina invånare att inte köra sina privata fordon – för att spara bränsle till militären. Det rapporterar New York Times.
Kyivborna uppmanas i stället att använda sig av kollektivtrafiken, som sakta kommit igång igen efter att de ryska soldaterna dragit sig ur huvudstadens förorter.
Under fredagskvällen talade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj om att bränslepriserna stigit kraftigt runtom i landet, och lovade att regeringen skulle inrätta ett ”bränsletillförselsystem” för att lindra problemet.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen