Ledare: ”För konservativa är miljön ett rött skynke”
Klimatet i fokus i dagens ledarsvep. Sydsvenskan skriver att Barack Obama efter ”sex år av besvikelser” inger ett visst klimathopp. På måndagen meddelade han att USA:s kraftverksutsläpp ska minska med en tredjedel fram till 2030.
”Den inhemska kollobbyn gick direkt på offensiven”, skriver tidningen, och nämner att den republikanske senatorn Mitch McConnell redan innan Obamas tal kallade satsningen för en ”triumf för blind ideologi”.
Dagens Nyheter är också milt positiva. De skriver att ingen kan anklaga Obama för att ha haft bråttom, trots hans prat om att vi inte får agera för sent.
Frågan har fått mogna i landet, som drabbats av temperaturrekord och extrem torka, men ännu råder det delade meningar om människans påverkan.
”Det skiljer en ocean mellan Europa och USA i hur man förklarar den globala uppvärmningen”, skriver DN, som menar att republikanska presidentkandidater nu tvingas ut i farofylld terräng.
”I partiets väljarkår finns ett gap. För den högröstade konservativa flanken är alla gröna frågor förstås ett rött skynke.”