Hem
Elisabeth Thand Ringqvist, en av Centerpartiets tre partiledarkandidater. (Adam Ihse/TT)

Ledare: Tassa till höger eller gå längre in i S sfär?

Ämnena spretar på dagens ledarsidor. Expressen ifrågasätter Centerpartiets existensberättigande. Partiet måste under ett nytt ledarskap välja väg, enligt ledarsidan: Längre in i Socialdemokraternas intressesfär eller ska det tassas högerut?

På Aftonbladets ledarsida riktar Peter Gustavsson blicken mot finansminister Elisabeth Svantesson (M). Inflationen gröper nu ur budgetarna rekordsnabbt, skriver Gustavsson.

”Finansministern [...] är stolt över att hon lägger 6 miljarder på välfärden. Men det behövs minst 20 miljarder för att klara av att upprätthålla samma nivå som tidigare.”

Dagens Industris Frida Wallnor blickar framåt mot ett dystert 2023 men skriver att det finns ljusglimtar, bland annat ett svenskt Natomedlemskap.

”Att Nato växer och frodas är det ultimata beviset på att Vladimir Putins plan har misslyckats. Det är en triumf för den fria världen.”

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Dagens Industri (obunden borgerlig):

Expressen (liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/HD (oberoende liberal):

Om ledarsvepet

Omnis ledarsvep utgår från de största ledarsidorna i Sverige. Urvalet varierar dagligen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen