Hem
Lenin och Stalin. (TT)

Lenin: Stalin gav mig stryk med paraply

”Lenin” kom i bråk med sin kollega nära Röda torget i Moskva. Nu har han anmält ”Stalin” för misshandel.
– En Leninimitatör på Manegetorget har lämnat in en anmälan till polisen, där han anklagar Stalinimitatören han arbetade med för att ha slagit till honom tre gånger i ryggen med ett paraply efter en hetsig diskussion, säger polismannen Alexander Rybak till AFP.
Bråket ska ha startat när Leninimitatören börjat posera för turisterna tillsammans med en annan Stalinimitatör. ”Stalin” med paraplyet riskerar nu tre månaders fängelse.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen