Marçal: ”Vi i Europa borde kunna lyfta romerna”
Katrine Marçal skriver i sin söndagsledare om de rumänska och bulgariska romernas situation efter Aftonbladets reportage i veckan. Bilderna har ”konfronterat oss med en fattigdom vi inbillat oss bara existerar i utvecklingsländer”, skriver hon.
Marçal skriver att romernas situation till och med blivit sämre sedan nationerna gick med i EU. Och unionens öronmärkta pengar, som skulle gå till den romska befolkningen, gav inte tillräcklig effekt. Jättelika summor från Bryssel för med sig risk för korruption och ytterligare rasism, skriver hon. ”För att inte tala om byråkrati”.
Därför föreslår Marçal mindre summor från Bryssel med bättre uppföljning samt en annan sorts handlingskraft:
”Vi i Europa borde kunna lyfta romerna. Inte retirera in i hat och fördomar. Europas fria rörlighet gör att romernas verklighet av fattigdom och diskriminering nu visar sig med pappmugg i hand utanför ditt Konsum”.